Motywacja dla płodności

Kochane, przed Wami tekst Moniki z projektu „Chcę mieć dziecko”. Wiem, że często przyczyną Waszych niepowodzeń w zmianach jest brak motywacji. Dlatego koniecznie przeczytajcie ten tekst 🙂

Potrzebujesz motywacji, żeby wdrożyć w swoje życie zmiany?Prawdopodobnie czasem tak, a czasem nie. To zależy od zmian i od nakładu pracy, który musisz ponieść.

A jeśli założymy, że chcesz podjąć wyzwanie zmiany diety? Na taką, która będzie wspierała Twoją płodność?
Jeśli nie zaszłaś w ciąże tak szybko, jak to sobie zaplanowałaś, to z pewnością odczuwasz z tego powodu frustrację.
Zaczęłaś szukać przyczyn trudności, weryfikowałaś kolejne diagnozy.

Twoja motywacja do tego, żeby zajść w ciążę, spełnić swoje największe marzenie, jest ogromna!
I nawet chwilowe załamania nie są w stanie zawrócić Cię z drogi do zajścia w ciążę.
Motywacja do działania niemalże „nakręca się” sama.

Ale… czy we wszystkich aspektach, które mogą wpłynąć na poprawę płodności?

Być może obiecałaś sobie regularne spacery albo ćwiczenia jogi. Może słuchanie odprężających medytacji albo wizualizacji. Jednak po jakimś czasie czułaś coraz mniejszą ochotę i potrzebę wykonywania tych aktywności.

Uważaj! Podobnie może być z dietą!
Bo być może zaplanowałaś też zmianę stylu odżywiania, na taki, który będzie sprzyjał płodności.
Wiesz, że odpowiednia dieta ma bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie organizmu. Na procesy, które w nim zachodzą, produkcję hormonów, wzrost endometrium, dojrzewanie komórek jajowych…
Wydaje się, że wprowadzenie płodnego jedzenia do jadłospisu nie przysporzy większych problemów. A ponieważ bardzo chcesz mieć dziecko, twoja motywacja jest wysoka!

Ale… czy faktycznie tak jest?

Prześledźmy proces doświadczania motywacji na przykładzie wdrażania w życie diety.
Nie byle jakiej diety, bo związanej z Twoją płodnością.

Kiedy czujesz gotowość i chęć do podjęcia działania, to znaczy, że czujesz motywację. Masz konkretny cel, który chcesz osiągnąć. Jesteś gotowa zaangażować swoją energię i czas. Ograniczyć inne aktywności na rzecz CELU – zajścia w ciążę.

Motywacja, kiedy stoisz u progu rozpoczęcia działania, jest przyjemnym odczuciem. Możesz odczuwać ekscytację, przyjemność i radość spowodowaną nowym wyzwaniem. Oczami wyobraźni widzisz już korzystne zmiany w swoim życiu. Na początek taką, że zdrowo jesz, zmieniasz styl życia na sprzyjający płodności, a w końcu widzisz dwie kreski na teście ciążowym.

Często jednak okazuje się, że początkowa silna motywacja zaczyna słabnąć.
Zakupy trzeba robić i planować inaczej niż zwykle. Częściej gotować… Potrawy, mimo że wyglądają i smakują, to jednak różnią się od tych, do których jesteś przyzwyczajona.

Może jeszcze do tego dochodzą spotkania ze znajomymi, którzy podśmiewają się z twoich  dań i namawiają na coś, co jest sprzeczne z założeniami diety?

I w końcu może się okazać, że mimo wielkiego, konkretnie założonego celu, motywacja do stosowania się do zaleceń diety słabnie…

Dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, żeby nie dopuścić do jej znaczącego spadku?

Najważniejsze, to uświadomić sobie, że to, że motywacja rośnie i opada, jest normalne i naturalne.
Motywacja to rodzaj energii, aktywności, którą musisz nauczyć się zarządzać.

Wiesz, DLACZEGO podjęłaś wyzwanie związane ze zmianą odżywania – bo chcesz mieć dziecko.
Teraz jeszcze musisz dokładnie przemyśleć i zaplanować JAK wdrożysz płodną dietę w życie.

Motywacja długo będzie się utrzymywała na wysokim poziomie, kiedy będziesz czuła, że to twój wewnętrzny wybór. Że działasz w zgodzie z sobą, swoimi potrzebami, planami.

Przekonałaś się już, długo czekając na dziecko, że niepłodność potrafi trwać miesiącami, latami… To nie jest sprint.
To maraton.
Żeby przebiec ten maraton, potrzebujesz umiejętnie rozłożyć siły i energię.
Twoja motywacja nie może być krótkofalowa. Musisz mieć świadomość, że dieta, zdrowa, płodna dieta niekoniecznie zadziała szybko. I zauważ, że dla każdego „szybko” oznacza inny czas: miesiąc, trzy, pół roku…

Dlatego to, co powinnaś robić regularnie, to podsycać swoją motywację!

Niezbędniki motywacji

Motywacja potrzebuje 4 rzeczy, żeby utrzymywała się wysokim poziomie:

  1. regularnego doładowania

To znaczy, że musisz „przypominać sobie”, po co to robisz, wizualizować cel. Wiem, że i tak to robisz, przecież chcesz zajść w ciążę. Myśl o tym, co dieta ma z tym wspólnego, jak ona pomaga wspierać twoją płodność.

2. ekscytacji

Lubimy rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, dostarczają dreszczyku emocji, ekscytują. Rzeczy, po których myślimy – chcę tego więcej! Znajdź takie elementy w swoje diecie. Może to samo szykowanie potraw, może ich dekorowanie, częstowanie znajomych, lub po prostu ulubione dania?

3. zaangażowania

Kiedy jesteś zaangażowana w jakiś projekt, nie brakuje ci chęci do działania. Dlatego zaangażuj się w projekt, jakim jest zmiana sposobu odżywania. Nie traktuj diety jako męczącego elementu, który musisz wdrożyć w życie, żeby mieć dziecko, ale spraw, żeby sama dieta była dla ciebie inspirującą zmianą.

4. szybkich, widocznych efektów

Ten punkt może być trudny w realizacji. Bo przecież, mimo stosowania się do zaleceń dietetycznych, nie wiesz, czy szybko zajdziesz w ciążę. Możesz jednak zaplanować osiągniecie mniejszych efektów: zmiana wagi, zwiększenie ilości spożywanych surówek, regularne picie warzywnych koktajli.

Pamiętaj, że motywacja sama z siebie może znacząco opaść. Żeby do tego nie dopuścić, potrzebuje twojego systematycznego „doładowania”. Uwagi z twojej strony.
Dlatego, jeśli chcesz wspomóc swoją płodność dietą, pamiętaj, żeby zadbać również o 4 niezbędniki motywacji.

Trzymam mocno kciuki za sukces wdrażania zmian sprzyjających płodności!

Monika Szadkowska, autorka projektu Chcę Mieć Dziecko, prowadzi sesje
i warsztaty związane z coachingiem płodności. Wspiera kobiety, które zmagają się z niepłodnością. Pomaga opanować emocje towarzyszące niepłodności, uczy redukowania napięcia i pokazuje, w jaki sposób zmieniać swoje życie, żeby mimo czekania na ciążę było przyjemne i spełnione.
Wejdź na stronę www.chcemiecdziecko.pl i zainspiruj się wskazówkami prowadzącymi do lepszego życia.
Facebook: https://www.facebook.com/chcemiecdziecko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *